Tarih: 27 Temmuz 2020

Gösterim: 185

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete’nin “Kızılay Arşivi Belgelerinde Afetler” İsimli Kitabı Yayımlandı

Kızılay Arşivi’nin tanıtılmasına yönelik proje kapsamında devam eden çalışmalar çerçevesinde daha önce “Kızılay Arşivi Belgelerinde Birinci Dünya Savaşı”, “Kızılay Arşivi Belgelerinde Savaş Esirleri” ve “Kızılay Arşivi Belgelerinde Savaşlar: Trablusgarp-Balkan-Milli Mücadele) isimli kitapları yayınlamış olan Prof. Dr. Zekai Mete bu defa serinin dördüncü kitabı olan “Kızılay Arşivi Belgelerinde Afetler” isimli eserin ilim âlemine kazandırılmasına katkıda bulundu.

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Prof. Dr. Recep Karacakaya, Prof. Dr. Hamdi Genç ve Doç. Dr. Faruk Bal tarafından hazırlanan kitapta, 1868 yılında kurulan Kızılay’ın kurum arşivinde yer alan yüzbinlerce evrak arasından titiz bir çalışmayla seçilen ve deprem, sel, yangın, fırtına, heyelan, kuraklık, kıtlık vb. afetler sırasında Kızılay’ın yapmış olduğu faaliyetleri içeren örnek belgelerin Osmanlıca asılları ile Türkçe transkriptleri; Türkçe, İngilizce ve Arapça özetleri yer almaktadır.

Editörlüğü Prof. Dr. Zekai Mete tarafından yapılan, akademik çevrede büyük dikkat çeken ve araştırmacılara Kızılay Arşivi’nin tanıtılmasında büyük katkı sağlayacağına inandığımız kitaptan dolayı, Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete’yi ve diğer akademisyenleri tebrik ediyoruz.


Fotoğraflar